Image1\
 
 

021Zachodniopomorski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie w czasie wakacji szkolnych 2010 (od 10 do 23 lipca 2010 roku) zorganizował obóz socjalno - wypoczynkowy w Ośrodku Wczasowym „Nad Potokiem” w Poroninie. 
Odpoczywało na nim 36 dzieci w grupie wiekowej od 12 do 14 lat, pochodzących z rodzin biednych, dysfunkcyjnych z występującym problemem alkoholowym wśród rodziców. Dzieci te rekrutowane były poprzez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z miejscowości: Banie, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Dobra Nowogardzka, Stargard Szczeciński oraz Szczecin.
Trójka z nich, pochodząca z miejscowości: Biesiekierz, Garbno i Stargard Szczeciński, pojechała na obóz nieodpłatnie w ramach nagrody dla szkół, które zebrały najwięcej „złotych” monet groszowych podczas akcji „Gorączka złota” przeprowadzonej w 2010 roku.


Kierownikiem obozu była pani Krystyna Domańska (nauczyciel LO Nr 5 w Szczecinie oraz członek PCK), a grupę wychowawców tworzyły panie: Anna Kwiatkowska, Renata Maliszewska oraz Sylwia Żuchniewicz. W razie potrzeby uczestnicy mogli korzystać z całodobowej opieki pielęgniarskiej.
Miejsce wypoczynku, gdzie przebywały dzieci położone jest na spokojnej otwartej przestrzeni nad górskim potokiem z dala od ruchliwych dróg. Teren jest ogrodzony, przez co dzieci miały zagwarantowany bezpieczny wypoczynek. Mieszkały tam we wspomnianym wcześniej obiekcie wczasowym posiadającym pokoje 3-, 4- i 6-osobowe, które wyposażone były w pełny węzeł sanitarny. Stołówka, świetlica oraz miejsce do tenisa stołowego znajdowały się w tym samym budynku, a w pobliżu znajdowało się boisko do siatkówki.  
W czasie pobytu uczestnicy mieli zapewnione liczne atrakcje, do których zaliczyć można: jednodniowe wycieczki do Krakowa, Zakopanego i Wadowic oraz piesze wycieczki górskie w okolice Poronina i Zakopanego, a także do miejscowości Tatary, Doliny Białego, Doliny Strążyskiej i na Gubałówkę, Rusinową Polanę, Murzasichle. Ponadto podczas obozu organizowane były różnorodne zajęcia czerwonokrzyskie, takie jak: gry, zabawy sportowe, dyskoteki oraz konkursy z nagrodami. Odbyła się również obozowa olimpiada sportowa.
Ważnym elementem obozu były zajęcia przeprowadzone przez Instruktora Pierwszej Pomocy PCK Panią Joannę Łaskarzewką, która przeprowadziła dla nich podstawowe szkolenie z zakresu elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci zapoznały się również z historią i zadaniami Czerwonego Krzyża oraz odbyły pogadanki na temat uzależnień i honorowego krwiodawstwa. Ponadto podczas całego obozu zwracano szczególną uwagę, aby przebywająca na nim młodzież nabyła jak najwięcej niezbędnej wiedzy do ukształtowania prawidłowej postawy społecznej oraz nabycia właściwych nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych, czego głównym elementem był przeprowadzony obozowy konkurs czystości.
Uczestnikom dwa tygodnie turnusu obozowego bardzo szybko upłynęły. Dzieci zaprzyjaźniły się ze sobą podczas pobytu w Poroninie i jak to zazwyczaj na koniec obozów bywa ciężko im było rozstać się ze sobą i miejscem, w którym przeżyły liczne chwile radości.
Mini fotogaleria...

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin