Tekstylia

„Tekstylia” to nowy program realizowany przez Zachodniopomorski Oddział Okręgowy  Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie. Odzież, która często zalega w naszych szafach może stanowić wsparcie dla osób  potrzebujących, które szukają pomocy w naszej organizacji. Jej zbiórka zapewnia w pewnym stopniu finansowanie działań humanitarnych PCK, ale również rozwiązuje wiele problemów związanych z obsługą osób będących w trudnej sytuacji finansowej.

Zostawiając ubrania, pościel i tekstylia w pojemniku, pomagasz potrzebującym w swojej okolicy.

 Warto przypomnieć, że PCK oferuje pomoc różnego rodzaju. Prowadzimy  punkt socjalny do którego trafiają mieszkańcy Szczecina i okolic. W siedzibie PCK mieszczącej się przy al Wojska Polskiego 63 poza kąpielą, otrzymują środki higieny osobistej i czystą, używaną odzież, pochodzącą właśnie ze zbiórek i darów. Poza tym osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji materialno-bytowej oraz osoby bezdomne mogą systematycznie korzystać z pomocy magazynu odzieżowego zlokalizowanego w naszej siedzibie (wejście od podwórza).

 

Daj drugie życie ubraniom i tekstyliom, których już nie potrzebujesz!

Wrzuć do pojemnika czyste rzeczy!

 

PCK od początku swojego istnienia, a więc jako Towarzystwo Czerwonego Krzyża, a już później jako PCK prowadził tę formę pomocy, czyli zbiórkę odzieży używanej. Tak więc jest to nasza tradycyjna forma działania.

 

Twoja darowizna pozwoli nam lepiej pomagać najbiedniejszym rodzinom

 

W latach 90-tych PCK nawiązał współpracę z różnymi firmami zajmującymi się przetwarzaniem odzieży i wiele kontenerów na terenie całego kraju było oznakowanych logo Czerwonego Krzyża. Kilka lat temu wprowadziliśmy inną formę pozyskiwania odzieży, czyli zbiórkę od domu do domu. Nasz ówczesny  partner czyli firma, która nas reprezentowała roznosiła ulotki, a potem w wyznaczonym terminie zbierała wystawioną przez mieszkańców używaną odzież. To była wygodna forma zbiórki dla darczyńców, ale okazało się, że z różnych przyczyn firmy nie odbierały wystawionych paczek co oczywiście bulwersowało. Odzież była narażona na dewastację i zamoknięcie. Zrezygnowaliśmy z tej formy zbiórek i powracamy do kontenerów. Kontenery będące własnością PCK są koloru białego z widocznym logo czerwonego krzyża oraz numerami telefonów. Pojemniki rozmieszczone są na razie tylko w Szczecinie:  przy budynku PCK  - al. Wojska Polskiego 63, Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz na osiedlach: Piastowskim, Książąt Pomorskich, Bandurskiego i Drzetowo. Docelowo w Szczecinie stanie ponad 100 białych kontenerów PCK. Czekamy na odzew spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, głównie tych mieszkańców, których świadomość jest duża i zwrócą się do nas o ustawienie naszego pojemnika na używaną odzież.

 

 

Czekamy na propozycje lokalizacji.

 

Oprócz naszych kontenerów pojawią się w przestrzeni publicznej kontenery firmy Wtórpol, z którą realizujemy wspólny program „Tekstylia”. Pojemniki naszego partnera są w kolorze ecru. Partner sam opróżnia i dysponuje odzieżą, jak również co ważne może wykorzystywać nasze logo. Odzież będąca w dobrym stanie trafi do magazynów, natomiast ta, która się nie będzie nadawać, albo będzie jej zbyt dużo, albo też będzie niedostosowana do pory roku zostanie odsprzedana, a pozyskane w ten sposób pieniądze trafią do budżetu PCK. Przy znacznej liczbie kontenerów i dużej ilości używanej odzieży, tekstyliów, kwoty zebranych w ten sposób pieniędzy nie będą małe. Przypomnijmy w lecie zbieramy odzież letnią, w zimie zimową. Kiedy po lecie przekażemy niepotrzebną odzież letnią to wtedy zostanie ona odsprzedana.

 

Dodajmy na terenie województwa działają placówki PCK, gdzie można przekazać odzież osobiście, bezpośrednio do magazynu. W Szczecinie nasza siedziba otwarta jest od 7.00 do 15.00. 

Wystawione w mieście pojemniki mają nam wszystkim służyć, stąd nasza prośba o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości pod numer telefonu 914337302

 Na stronie internetowej (www.pck.szczecin.pl) w zakładce dotyczącej programu „Tekstylia” informujemy co się dzieje z odzieżą, gdzie można zgłosić interwencję. Znajduje się też wykaz miejsc gdzie rozlokowane są pojemniki w Szczecinie i na terenie całego województwa.

 Jeśli chcesz z nami pomagać innym, szukaj pojemników ze znakiem PCK!  

 

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin