KOMUNIKAT

 

W związku z bieżącą sytuacją w kraju i wprowadzeniem stanu epidemii  Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, stosując się do zaleceń władz i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób, które miałyby wziąć udział w XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, podjął decyzję (Uchwała nr 532/2020 ZG PCK z dnia 23 marca 2020 r.) o odstąpieniu od organizacji w roku szkolnym 2019/2020 etapu okręgowego i finału XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Decyzje dotyczące zorganizowania przez Polski Czerwony Krzyż kolejnej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, w tym terminów zostaną podjęte po ustabilizowaniu sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom etapów szkolnego i rejonowego za zaangażowanie i zaciętą rywalizację. Zapraszamy do udziału w następnych 

XXVIII  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Etap rejonowy  w dniu 13 grudnia 2019r.

                                                                                                                         

W  dniu 13 grudnia  2019 r. o godzinie 10.00 w siedzibie  Oddziału ZOO PCK w Szczecinie uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych ze Szczecina przystąpili do etapu rejonowego  XXVIII  Ogólnopolskiej Olimpiady  Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

 Patronat honorowy  nad  XXVIII edycją Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK objęli:  Minister Edukacji Narodowej, Główny Inspektor Sanitarny, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (który dla laureata kat. II przekazał indeks na wybrany kierunek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi). Partnerem Olimpiady jest Coca-Cola HBC Polska, natomiast partnerem merytorycznym – Studenckie Koło Dietetyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W etapie szkolnym olimpiady udział wzięło 384 uczniów z 38 szkół z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo,

                                                      

           Miło nam przekazać informację, że rozpoczyna się XXVII edycja  Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, która przeznaczona jestdla uczniów klas 7 i 8 kategorii szkół podstawowych oraz szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Etap szkolny olimpiady można przeprowadzić w dowolny dzień do 30 listopada 2018r.

Zgłoszenia szkół przystępujących do olimpiady proszę przesyłaćdo dnia 30października br.

na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W zgłoszeniu proszę podać: nazwisko opiekuna/nauczyciela realizującego olimpiadę, nazwę szkoły, adres e-mailowy szkoły oraz numer telefonu kontaktowego.

Po zgłoszeniu uczestnictwa w olimpiadzie prześlę Państwu testy z pytaniami – wersja papierowa.

Serdecznie zapraszamy uczniów wraz z opiekunami do udziału w olimpiadzie.

Czytaj więcej...

W dniu 15 marca 2018 roku  przeprowadzono etap okręgowy XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK  - zwycięzcom gorąco gratulujemy osiągniętych wyników, natomiast pozostałym uczestnikom  oraz opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w przedsięwzięciu. Wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym  olimpiada mogła zostać zorganizowana składamy podziękowanie z wyrazami uznania i  szacunku.

Zapraszamy uczniów  do kolejnej edycji olimpiady.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV w dniach 17-24.11.2017 r. Światowy Dzień AIDS 1 grudnia

 

 

W dniach 17-24.11.2017 r. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny (PKD) w Szczecinie wykonujący badania w kierunku  HIV anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem okołotestowym włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV poprzez  codzienną pracę w wydłużonych godzinach pracy: 15.30- 19.30.

Włącz się w akcję- pomyśl o przetestowaniu w kierunku HIV- bezpłatne i anonimowe badania w PKD w Szczecinie!!!!

 

 Punkt pracuje w ramach dotacji Krajowego Centrum ds AIDS na działalność i wspierany jest również przez Wojewodę Zachodniopomorskiego dodatkowo finansującego wykonanie 450 testów. Projekty o dotację składane są przezStowarzyszenie Wolontariuszy DADU.

Europejski Tydzień Testowania stanowi element kampanii promującej ideę anonimowego, bezpłatnego testowania w kierunku HIV, bowiem liczba osób wykonujących test nadal nie jest zadawalająca. Zbyt wiele osób podejmujących zachowania stwarzające ryzyko zakażenia wirusem HIV, najczęściej  związane z aktywnością seksualną nie ma potrzeby wykonania testu, tym samym stwarza ryzyko transmisji infekcji na innych.

Poza usługą testowania każdy klient Punktu ma zapewnione profesjonalne poradnictwo przed i po teście prowadzone przez certyfikowanych doradców.

Oferta Punktu adresowana jest do wszystkich osób, które dobrowolnie zgłoszą się do Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego i które chcą wykonać test w kierunku wirusa HIV-

do wykorzystania w 2017 r. pozostało jeszcze 200 testów !!!!

 

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny w Szczecinie działa przy ul. Wojska Polskiego 160 (budynek Granicznej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie, wejście od podwórka), w systemie całorocznym w poniedziałki i środy w godz. 15.30-19.30 oraz w piątki w godz. 15.30-17.30.

W godzinach pracy Punktu działa też telefon: 91 48 60 025

Mimo, że rozwój epidemii w Polsce określany jest jako stabilny, od  lat województwo zachodniopomorskie należy do czołówki wśród innych regionów w zakresie podejmowania przez mieszkańców ryzykownych zachowań, a tym samym narażenia na HIV/AIDS i inne choroby przenoszone drogą seksualną. Stąd też istotne znaczenie ma działalność Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych (PKD) wpisana jako jedno z zadań realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017-2021 w ramach zapobiegania zakażeniom HIV wśród osób o zwiększonym poziomie zachowań ryzykownych.

W 2016 r. wykonano w PKD w Szczecinie  1073 badań serologicznych (wzrost o 45 badań w stosunku do 2015 r.) w kierunku zakażeń wirusem HIV.

              Zakażenie wirusem HIV wśród testujących się w  PKD w Szczecinie rozpoznano u 20 osób tj. o 10 więcej niż w 2015r. Wszystkie osoby z wykrytym zakażeniem HIV uległy zakażeniu drogą kontaktów seksualnych ( w tym 1 osoba wskazywała jako możliwą drogę zakażenia poza aktywnością seksualną również przyjmowanie dożylnych środków psychoaktywnych).

Należy zauważyć, że w 2017 r. do końca października wykryto zakażenie już u 21 pacjentów PKD w Szczecinie, przy czym wszystkie zakażone osoby wskazują na możliwość nabycia zakażenia poprzez aktywność seksualną. ( w tym 1 osoba wskazywała jako możliwą drogę zakażenia poza aktywnością seksualną również przyjmowanie dożylnych środków psychoaktywnych).

 

              Aktualnie w 2017r. Wojewoda Zachodniopomorski  dofinansował projekt: „Wykonaj test w kierunku HIV- Zadbaj o siebie i swoich bliskich!” realizowany od 12 czerwca zakładający wykonanie do końca roku 450 badań a- HIV wśród kobiet i mężczyzn w wieku 18-49 lat aktywnych seksualnie, którzy podjęli ryzykowne zachowanie seksualne. Wykonanie badań połączone jest z profesjonalnym poradnictwem przed i po teście i do końca roku pozostało jeszcze do wykorzystania ok. 100 badań.        

                      

Propagowanie testów w kierunku HIV stanowi jedną z podstawowych form działań profilaktycznych. W epidemiologii zakażeń największym problemem pozostają osoby zakażone wirusem HIV nieświadome swojego zakażenia, a tym samym narażające innych na infekcję. Stąd też należy propagować anonimowe i bezpłatne testowanie, które poza samą usługą wykonania testu, połączoną z profesjonalnym poradnictwem stanowi swoistą formę profilaktyki poprzez promowanie bezpiecznych zachowań seksualnych.

Testowanie w PKD daje odpowiedź na pytanie o drogi zakażenia bowiem praktycznie 100% pacjentów w rozmowie przed i po teście podaje możliwą drogę zakażenia- tym samym wskazówki do kreowania działań profilaktycznych, które powinny dotyczyć ograniczania transmisji zakażenia poprzez kontakty seksualne. Również ten aspekt uzasadnia potrzebę funkcjonowania Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych, gdzie każdy może oszacować indywidualne ryzyko zakażenia oraz nieodpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku HIV.

Warto również pamiętać iż badanie w kierunku HIV należy do pakietu badań dla kobiet w ciąży określonego jako standard w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem ( Dz. U. z 2016r. poz. 1132).Wykonanie badania w kierunku HIV i wiedza o zakażeniu połączona z bezpieczniejszymi zachowaniami jest istotna, gdyż właściwe postępowanie minimalizuje ryzyko nabycia zakażenia, również transmisji zakażenia z matki na dziecko- przy czym badania kobiet w ciąży jako badania diagnostyczne powinny być imienne, a więc formuła pracy PKD tj anonimowość badań wyklucza możliwość testowania diagnostycznego kobiet w ciąży.

            Ww. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zakłada wykonanie badania w kierunku HIV  do 10 tyg. ciąży oraz między 33- 37 tyg. ciąży. Tak więc lekarze ginekolodzy powinni proponować kobietom wykonanie testu a- HIV, ze wskazaniem testowania partnera seksualnego (jeśli wcześniej miał inne partnerki) oraz przeprowadzać edukację nakierowaną na wyjaśnienie kobiecie, dlaczego to badanie jest potrzebne i ważne. Badania te finansuje NFZ jednakże lekarze ginekolodzy (zwłaszcza z praktyk prywatnych) w części kierują pacjentki do PKD uznając za wiarygodne wyniki anonimowe (bez danych osobowych pacjentki).

          W związku z tym należy  upowszechniać wiedzę o dużych szansach na urodzenie zdrowego dziecka  przez matkę zakażoną wirusem HIV pod warunkiem wykonania badania i odpowiedniego postępowania w ciąży (tj. terapii antyretrowirusowej), w trakcie oraz po porodzie. 

 

WARTO PAMIĘTAĆ……

  • O zakażeniu można dowiedzieć się tylko robiąc test w kierunku HIV. Osoby zakażonej nie rozpozna się po wyglądzie. Można wiele lat żyć z zakażeniem HIV i nie zachorować na AIDS pod warunkiem, że wie się o zakażeniu.
  • Wirus HIV przenosi się przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną tj z zakażonej matki na dziecko ( w czasie ciąży,  podczas porodu, karmienia piersią)
  • Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia.
  • Nie można ulec zakażeniu HIV przez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej wirusem HIV. Korzystanie z wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa.

 

MOŻNA UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA HIV…..m.in. poprzez:

·         Zachowanie wierności partnerowi i wymaganie wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne! Każdy nowy partner może być zakażony HIV.

·         Używanie tylko własnych przyborów kosmetycznych np. żyletek, sprzętu do depilacji. Wykonywanie zabiegów kosmetycznych i tatuaży tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu.

·         Właściwe używanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych- co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą seksualną.

·         Odpowiedzialne zachowania! Należy pamiętać, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za zachowania w tym także seksualne.

 

Epidemiologia zarejestrowanych zakażeń HIV i zachorowań na AIDS

Wg danych NIZP- PZH w Polsce od wdrożenia badań w 1985r. do 31 lipca  2017r. zakażenie HIV stwierdzono u 22 038 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Ogółem odnotowano 3.506 zachorowań na AIDS; 1.374 chorych zmarło.

Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.321 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1.699 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3.276 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami.

Wg danych KC ds. AIDS na  2 października 2017 r. leczeniem ARV objętych było około 10.273 pacjentów, w tym110 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2017 - 2021" ( źródło: KC ds. AIDS).

W 2017 r. (wg danych skumulowanych od 1985r.) w woj. zachodniopomorskim zarejestrowanych było łącznie 838osób zakażonych wirusem HIV, natomiast w samym 2016 roku zarejestrowano 64 nowe zakażenia. Współczynnik zapadalności wynosił 3,74 na 100 tys. mieszkańców i był wyższy w porównaniu  do roku 2015, kiedy to wynosił 3,03.Należy zauważyć, że zapadalność na zakażenie HIV wśród mieszkańców województwa w 2016r. była porównywalna  do sytuacji epidemiologicznej  w Polsce.   

              W woj. zachodniopomorskim w 2016 r. zespół AIDS rozpoznano u 7 osób. Od początku epidemii do końca 2016 r. zachorowało łącznie 177osób, z których 58zmarło. (źródło: „Ocena stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej woj. zachodniopomorskiego w 2016r.” WSSE w Szczecinie  oraz dane statystyczne z rejestru za 2017 r. )

W 2017r.( do 31.10.2017 r. ) zarejestrowano na terenie województwa 65 nowych zakażeń HIV oraz 7 zachorowań na AIDS. Dominującą drogą zakażenia pozostaje aktywność seksualna tj. podejmowanie aktywności seksualnej bez zabezpieczenia prezerwatywą i częsta zmiana partnerów seksualnych.

 

Więcej informacji dot. HIV/AIDS oraz aktualna lista Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl

 

Czytaj więcej...

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin