13 majana terenie Jasnych Błoni w Szczecinie odbyły się jubileuszowe XXV Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Patronat honorowy nad mistrzostwami objęliWojewoda Zachodniopomorski - Pan Krzysztof Kozłowski,  Marszałek Województwa ZachodniopomorskiegoPan Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin – Pan Piotr Krzystek oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty – Pani Magdalena Zarębska – Kulesza.

 

            Celem Mistrzostw było sprawdzenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych, a także promowanie  ujednoliconych standardów udzielania pierwszej pomocy zgodnych z zasadami Unii Europejskiej. Ponieważ jak co roku rywalizacja szkolnych drużyn odbywa się w ulubionym miejscu spacerowym Szczecinian, była to też okazja do pokazania  przebiegu typowej akcji udzielania pierwszej pomocy.

            W tym roku w XXV Okręgowych Mistrzostwach wzięło udział 10 młodzieżowych zespołów ratowniczych – zwycięzców eliminacji Mistrzostw rejonowych, które reprezentowane były przez Oddziały Rejonowe oraz Delegatury PCK z: Darłowa, Gryfina, Kołobrzegu, Koszalina, Stargardu, Czaplinka, Szczecina, Świnoujścia i Trzebiatowa oraz gościnnie drużyna młodzieżowa z Niemieckiego Czerwonego Krzyża ze Schwerina.

W trakcie Mistrzostw obok sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy młodzież walczyła o cenne nagrody, ale też o prawo do reprezentowania województwa zachodniopomorskiego podczas eliminacji krajowych Mistrzostw, które odbędą się w dniach od 8 do 10 czerwca w Rzeszowie.

Prawidłowości realizowanych przez drużyny zadań pilnowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK i Zespół Sędziowski na czele z Sędzią Głównym Mistrzostw p. Marią Flisznik i Główna Komisja Sędziowska w osobach  pań Krystyny Domańskiej i Edyty Gruszczyńskiej. Pozorantami i łącznikami wspierającymi od strony technicznej mistrzostwa była czerwonokrzyska młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie, młodzież ze szkolnych kół PCK. Jak co roku nie zabrakło wsparcia Grupy Ratowniczej PCK z Koszalina  oraz ratowników medycznych pracujących w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego W Szczecinie. Również w tym roku w pozorowanych akcjach ratowniczych wzięli udział szczecińscy policjanci co urealniło przygotowane zdarzenia.

Startujące w rywalizacji drużyny miały do pokonania 10 stacji na których musiały się zmierzyć z różnymi sytuacjami wymagającymi interwencji ratowników począwszy od wypadku drogowego poprzez ofiary nagłych zasłabnięć, zawału, otwartych złamań czy ataku padaczki. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki przygotował dla drużyn, ale też dla mieszkańców Szczecina  stację promującą Regionalny System Ostrzegania i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie – 112.

 

Zwyciężyć i pokonać konkurentów nie było łatwo bo wszystkie grupy ratownicze były bardzo dobrze przygotowane. W ocenie zespołu sędziowskiego najlepsze okazały się trzy szkolne drużyny:

I miejsce – V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie

II miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku

III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Kołobrzegu

 

Na Krajowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w tym roku w Rzeszowie województwo zachodniopomorskie reprezentować będzie drużyna ratownicza z V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie. Gratulujemy zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom Mistrzostw bo reprezentują najlepsze szkolne drużyny ratownicze PCK w województwie.

 

Jubileuszowym XXV Okręgowym Mistrzostwom Pierwszej Pomocy PCK towarzyszyły atrakcje przygotowane przez partnerów Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie: Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, Wojewódzką Państwową Straż Pożarną i 12 Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną dla uczestników i obserwatorów czerwonokrzyskich działań. Między innymi można było wypróbować symulator dachowania, zrobić sobie badanie daktyloskopijne, obejrzeć sprzęt strażacki  czy posmakować wojskowej grochówki.

 

Pogoda sprzyjała w tym roku uczestnikom mistrzostw oraz kibicującym im mieszkańcom Szczecina i turystom. Mamy nadzieję, że skorzystali wszyscy, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkim bezpiecznych zachowań. Do zobaczenia w przyszłym roku. 

 

GALERIA

http://radioszczecin.pl/210,1832,16052017-mistrzostwa-pierwszej-pomocy-pck-w-szcz

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin