Image1\
 
 

,

10 maja 2018 r. w Nowogardzie na parkingu przed sklepem Intermarche przeprowadzono akcję promocyjną honorowego krwiodawstwa połączoną z poborem krwi w mobilnym punkcie poboru krwi RCKiK w Szczecinie. Pozyskano 14,850 litrów krwi. Ponadto podczas akcji  udzielano  informacji na temat honorowego oddawania krwi i procedur temu towarzyszących oraz uprawnień przysługujących honorowym dawcom krwi, rozdawano materiały promocyjne na temat honorowego krwiodawstwa, przeprowadzono w formie krzyżówki sprawdzian wiedzy nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W przeprowadzeniu akcji pomagali: członkowie Klubu HDK PCK w Nowogardzie:  Zdzisław Szmit – prezes Klubu, Krzysztof Kaciuba, Józef Kucypera oraz prezes Klubu HDK PCK przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie Marek Rak.

 

Akcją w Nowogardzie rozpoczęto w województwie zachodniopomorskim 11 edycję największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa w Polsce „Zbieramy krew dla Polski”, organizowanej wspólnie przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż. Podczas akcji udało się zebrać 14,850 litrów krwi.

Patronat Honorowy nad akcjami organizowanymi w województwie zachodniopomorskim przyjął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Celem ogólnopolskiej kampanii jest organizowanie zbiórek krwi w całej Polsce oraz promowanie idei honorowego krwiodawstwa. W okresie maj – wrzesień na parkingach supermarketów Intermarche i Bricomarche pojawią się ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby umożliwić klientom sieci i okolicznym mieszkańcom oddanie krwi na rzecz potrzebujących. Od 2008 roku, kiedy akcja wystartowała udało się zebrać blisko 15 000 litrów krwi.

 

 W województwie zachodniopomorskim odbędzie się 11 akcji w poniższych miejscowościach i terminach:

10 maja – Nowogard

09 czerwca – Goleniów

27 czerwca - Złocieniec

28 czerwca – Drawsko Pomorskie

04 lipca – Kołobrzeg (Intermarche)

11 lipca - Gryfino

04 sierpnia – Gryfice

25 sierpnia - Świdwin

12 września – Stargard

20 września – Trzebiatów

29 września – Kołobrzeg (Bricomarche)

 

Zbiórkom krwi oraz kampaniom edukacyjnym towarzyszyć będą dodatkowe inicjatywy i atrakcje, a wśród nich pokazy i nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, pokazy strażackie, a także konkursy i quizy poświęcone honorowemu krwiodawstwu. Wszyscy chętni będą mogli otrzymać bliższe informacje na temat honorowego krwiodawstwa w specjalnym punkcie „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

 

Informujemy, że Krew może oddać każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny. Z kolei w dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania i wypicie dużej ilości wody. Niezbędne jest też posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

W galerii pierwsze migawki z tegorocznej edycji.

 

GALERIA

 
 
 
 
 

ZOO PCK Szczecin